A program neve, azonosító kódja: Együtt a biztonságért és a digitális szakadék áthidalásáért, TOP_PLUSZ-3.1.3-23-VS1-2024-00001
A végső kedvezményezett neve: Molnaszecsőd Község Önkormányzata
A fejlesztés tárgya, célja: A projekt alapvető célja a helyi közösséghez és a társadalomhoz tartozás elősegítése. A végső cél, hogy mindenki tartozzon valahová és valakikhez, közösségi és társadalmi beágyazottságban éljen, legyen esélye-lehetősége saját életfeltételeinek javítására, és legyen képes a pozitív változásokra irányuló közös cselekvésben való részvételre. A jelen projekt keretében a konzorciumi partnerek célul tűzték ki – a közösségfejlesztés hét fő fázisát figyelembe véve – a megadott tevékenységek megvalósítását. Ezek jelentik a konzorciumban részt vevő települések és civil egyesület közösségi tevékenységének feltárását és a kulturális közösségi együttműködést fenntartó és fejlesztő akciók, tevekénységek, programok, rendezvények megvalósítását. Emellett a meglévő részvételi fórumok működtetését, fejlesztését és újak elindítását; a helyi cselekvési tervhez illeszkedő stratégiai dokumentumok felülvizsgálatát és új dokumentumok készítését; és a közösségfejlesztési folyamat tájékoztatási platformjainak fejlesztését a helyi nyilvánosság fórumaival és a közösségfejlesztési folyamatról tájékoztató közösségi információs pont kialakításával. Mindezen tevékenységet a konzorcium a tagok közt lévő egy, mellettük 9 helyi civil szervezettel szoros együttműködésben valósítja meg.
A technikai fejlődés eredményeként egyre inkább előtérbe kerülő elektronikus ügyintézés lehetősége, továbbá a Magyarország Kormánya által elfogadott Nemzeti Digitális Állampolgárság Program által megteremtett, egységes és kiváló felhasználói élményt nyújtó digitális környezet, amely jelentősen egyszerűsíti az állampolgár és a kormányzat különböző szervei közötti kommunikációt, arra ösztönözte a konzorciumi tagokat, hogy e jelenségre reagálva fejlessze a településeken élők digitális ismereteit, különösen az elektronikus ügyintézésre vonatkozóan.A településeken élők digitális ismereteinek – különösen az elektronikus ügyintézés területén – fejlesztése érdekében jelen projekt keretében a konzorciumi partnerek célul tűzték ki:
-
a szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítását, összehangolását, melynek keretében települési, vagy több település, vagy egy közös önkormányzati hivatalhoz tartozó települések közös problémamegoldását szolgáló szolgáltatásfejlesztési cselekvési terv készítését,
-
ügyintézési tér kialakítását (fizikai vagy mobil), amelyen keresztül megvalósulhat a közszolgáltatások elérésének segítését célzó ügyintézési segítség nyújtása,
-
települések összefogásában mobil irodai szolgáltatások megszervezését.
Tekintettel arra, hogy a technika fejlődésével, az online tér használatával az emberek egyre nagyobb veszélyeknek vannak kitéve, ezért a Vas Vármegyei Rendőr-főkapitánysággal együttműködve bűnmegelőzési programok szervezünk, amelyek a következő témákat fogják átölelni interaktív formában: kiberbiztonság, drogprevenció, online csalás, romantikus család, unokázós csalás, vagyonvédelem, általános áldozattá válás megelőzése, ha megtörtént a baj, milyen segítséget lehet kérni, gyermekvédelem.
A szerződött vissza nem térítendő támogatás összege: 50.000.000,- Ft
A szerződött visszatérítendő támogatás összege: -
A projekt tartalmának részletes bemutatása:
A konzorcium a felhívásban szereplő célok közül többet meg kíván valósítani.
A települések életében eddig is jelentő szerepet játszottak a helyi kulturális közösségfejlesztési programok és rendezvények. Helyi kulturális közösségfejlesztési folyamat kezdeményezése és megvalósítása cél keretében a kiírás szerinti mind az öt pontban írtak iránt elkötelezettek vagyunk. Alapvető cél a helyi közösséghez és a társadalomhoz tartozás elősegítése. A jelen projekt keretében a konzorciumi partnerek célul tűzték ki a következőket a közösségfejlesztés hét fő fázisát figyelembe véve, így tervezzük tevékenységeinket. Ezek jelentik a konzorciumban részt vevő települések közösségi tevékenységének feltárását, a kulturális közösségi együttműködést fenntartó és fejlesztő akciók, tevekénységek, programok, rendezvények megvalósítását, a meglévő részvételi fórumok működtetését, fejlesztését és újak elindítását, a helyi cselekvési tervhez illeszkedő stratégiai dokumentumok felülvizsgálatát és új dokumentumok készítését, és a közösségfejlesztési folyamat tájékoztatási platformjainak fejlesztését a helyi nyilvánosság fórumaival és a közösségfejlesztési folyamatról tájékoztató közösségi információs pont kialakításával. Ennek érdekében 2024 és 2026 között a konzorcium a programnaptárban szereplő rendezvényeket kívánja megvalósítani.
A technikai fejlődés eredményeként egyre inkább előtérbe kerül az elektronikus ügyintézés lehetősége. A Magyarország Kormánya által elfogadott Nemzeti Digitális Állampolgárság Program is megteremti azt az egységes és kiváló felhasználói élményt nyújtó digitális környezetet, amely jelentősen egyszerűsíti az állampolgár és a kormányzat különböző szervei közötti kommunikációt.
Az elektronikus ügyintézés teljes körű megvalósulása, valamint a digitális állampolgárság jövőbeni bevezetése igényli, hogy a jelenleg ehhez nem értő magyar emberek is képesek legyenek használni az elektronikus ügyintézési felületeket. A digitális technológia az ügyintézést jelentős mértékben szolgálja, ezért a használatát el kell sajátítani a potenciális használóknak.
A konzorciumban együttműködő 7 település a 2023-ban elfogadott Helyi Esélyegyenlőségi Programjában intézkedésként célul tűzte ki a lakosság digitális ismereteinek növelését.
Jelen projekt keretében a Vas vármegyében Körmend mellett található 7 kistelepülés e jelenségre kíván reagálni, és fejleszteni kívánja a településeken élők digitális ismereteit, különösen az elektronikus ügyintézésre vonatkozóan. A Molnaszecsődi Közös Önkormányzati Hivatal tapasztalata az, hogy az emberek többsége még mindig a régi beidegződések rabja, nem használja ki az elektronikus ügyintézés adta lehetőségeket. Ennek érdekében jelen projekt keretében a konzorciumi partnerek célul tűzték ki
-
a szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítását, összehangolását, melynek keretében települési, vagy több település, vagy egy közös önkormányzati hivatalhoz tartozó települések közös problémamegoldását szolgáló szolgáltatásfejlesztési cselekvési terv készítését,
-
ügyintézési tér kialakítását (fizikai vagy mobil), amelyen keresztül megvalósulhat a közszolgáltatások elérésének segítését célzó ügyintézési segítség nyújtása,
-
települések összefogásában mobil irodai szolgáltatások megszervezését.
Mindezek megvalósításához a projektben a konzorcium tagjai az ehhez szükséges technikai eszközök beszerzését tervezték.
A digitális kompetencia fejlesztése a XXI. század harmadik évtizedében elengedhetetlen. Az új technológia nemcsak az eszköz meglétét jelenti, hanem a használók digitális készségei fejlesztésének szükségességét is. Ezért a projekt céljainak megvalósítása digitális kompetenciafejlesztő programok megtartásával biztosítható azért, hogy a településen élők megismerkedhessenek az elektronikus ügyintézés adta lehetőségekkel, valamint könnyebbé váljon számukra ezen felületek használata. Ennek megvalósításához elengedhetetlen technikai eszközök beszerzése is.
A digitális tér fejlődése nemcsak az ügyintézési lehetőségek tárházát bővíti, hanem a bűnelkövetők számára is új lehetőségeket teremt. A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13.§ (1) bekezdésének 17. pontjában kötelező önkormányzati feladatként nevesíti a közreműködést a település közbiztonságának biztosításában. Ez alapján meghatározó cél a bűnmegelőzés, azon belül is korunk új jelenségére – az online térben elkövetett csalásokra – való figyelemhívó kampányok megtartása. Továbbá fontos az áldozattá válás elkerülését célzó programok megvalósítása. Mindezen tevékenységet a konzorcium tagjai a Vas Vármegyei Rendőr-főkapitánysággal szoros együttműködésben (a projektben szakmai partnerként közreműködő szervezetként) valósítja meg.
A projekt kulcsszavai a helyi kulturális közösségfejlesztési folyamat kezdeményezése és megvalósítása, a szolgáltatásokhoz való hozzáfélés, a digitális kompetencia, innovatív kompetenciafejlesztés, ügyintézési tér, mobil irodai szolgáltatások, az áldozattá válás megelőzése.
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2027.07.31.